تالار استعلام تخصصی در اکوکارا

استعلام بها چیست؟

هنگامی که یک خریدار، قصد دارد برای خرید کالا و یا خدمات مورد نیاز خود بهترین قیمت و یا مناسب‌ترین شرایط را به دست آورد، به صورت معمول اقدام به استعلام بها از چند فروشنده یا تأمین‌کننده مختلف می‌نماید.

هدف از استعلام بها چیست؟

هدف از استعلام بها دریافت قیمت و شرایط از تعدادی تأمین‌کننده (فروشنده) است که در قالب پیشنهاد و در پاسخ به استعلام بها به عمل آمده ارائه می‌شود و نهایتاً خریدار می‌تواند بهترین پیشنهاد را انتخاب کند. با توجه به اینکه بخش مهمی از خریدهای شرکت‌ها و ارگان‌ها نیاز به استعلام قیمت دارند، شرکت‌ها بصورت معمول فرآیندها و قوانین خاصی را نیز برای دریافت استعلام خود دارد.

فرم استعلام بها چیست؟

اکثر سازمان‌ها و شرکت‌ها برای تأمین کالا و یا خدمات مورد نیاز خود، از فرم استعلام بها استفاده می‌کنند. در اکوکارا برای انجام استعلام قیمت، نماینده شرکت می‌تواند با انتخاب و تکمیل فرم استعلام مورد نظر و ارسال انلاین در سایت با  تأمین‌کننده ارتباط برقرار کرده و پیشنهادات قیمت آن‌ها را دریافت کند.

فرم استعلام بها شامل چیست؟

فرم استعلام بها شامل اطلاعات و مشخصات کلی و عمومی است. در پنل استعلام اکوکارا، تأمین‌کنندگان بیشتری قادر به ارائه پیشنهاد خود خواهند بود و در این صورت، حق انتخاب خریدار نیز از منظر کمِی و کیفی افزایش خواهد یافت.

انواع استعلام بها چیست؟

استعلام به دو گونه کلی “استعلام قیمت” و “استعلام قیمت به همراه شرایط” قابل تفکیک است. استعلام بها بر مبنای قیمت و شرایط، تخصصی‌تر از استعلام بها بر مبنای فقط قیمت است. ذیلاً، توضیح مختصری از این دو گونه به همراه معادل انگلیسی آن‌ها ارائه شده است:

 (RFQ) Request For Quotation : معادل انگلیسی استعلام بها به معنی درخواست قیمت 

Request For Proposal (RFP) :

معادل دیگر استعلام بها به معنی درخواست قیمت و شرایط (پروپوزال)

 

تفاوت RFP و RFQ چیست؟

RFQ صرفاً به پیشنهاد قیمت (Quotation) اشاره دارد در حالی که RFP علاوه بر قیمت، تعدادی شرایط دیگر را نیز در بر دارد. از RFQ برای استعلام کالاهای مشخص و معین (مثلاً خرید سیمان و یا فولاد ساختمانی) استفاده می‌شود در حالی که RFP برای خرید کالاهای اصطلاحاً تکمیلی (نظیر پکیج تهویه صنعتی) و یا انجام خدمات تخصصی (مانند طرح و احداث یک باب سوله) کاربرد دارد.

اجزاء استعلام بها:

1) موضوع استعلام: معرفی دقیق کالا یا خدمات مورد نیاز به همراه مقادیر (تعداد، متراژ، حجم و…)

2) شرایط ویژه: شرایطی که علاوه بر قیمت، مد نظر خریدار است و در انتخاب بهترین پیشنهاد تأثیرگذار خواهد بود.

3) تاریخ شروع / تاریخ پایان: مدت اعتبار استعلام جهت ارسال پیشنهاد توسط فروشندگان و تأمین‌کنندگان است.

4) پیشنهاد: پاسخی است که فروشندگان و یا تأمین‌کنندگان به استعلام به عمل آمده می‌دهند. در صورتی که استعلام فقط جهت قیمت باشد، پیشنهاد فقط حاوی قیمت بوده و در صورتی که خریدار شرایط دیگری را هم لحاظ کرده باشد، فروشندگان می‌بایست به آن شرایط هم پاسخ دهند.

5) اعلام برنده: مقطع زمانی مشخصی است که خریدار، یک مورد از پیشنهادات دریافت شده را انتخاب و به عنوان برنده استعلام معرفی می‌کند.

 

مزایای استفاده از پنل استعلام اکوکارا:

1: امکان استعلام به روش های RFQ, RFP,RFI

2: ارسال در خواست استعلام به تامین کنندگان هدف بیشتر بدون محدودیت مکانی و زمانی

3: دریافت جواب استعلام در کمترین زمان

4: صرفه جویی مالی برای خریدار به دلیل شفافیت نتیجه استعلام ها و جلوگیری از سوء استفاده ها رایج در روش سنتی. همچنین کم هزینه بودن دریافت استعلام انلاین نسبت به روش سنتی.

5: انتخاب تامین کننده برتر با توجه به اطلاعات تامین کنندگان در سایت اکوکارا و فیدبک تامین کننده.

6: خرید امن و مطمئن در صورت خرید از طریق سایت اکوکارا.

اکوکارا
Logo
سبد خرید