بسته بندی

نمی توان تخم مرغ را بدون بسته بندی در سینی از مرغداری به خرده فروش حمل کرد زیرا ممکن است حتی قبل از رسیدن به مصرف کننده نهایی بشکند.همچنین، اگر یک پیراهن سفید بدون بسته بندی حمل و نقل و فروخته شود، ممکن است لکه بگیرد و اگر بسته بندی درستی وجود نداشته باشد، یک خرده فروش ممکن است پس از یک روز نتواند محصولات شیر ​​فاسد شدنی را بفروشد.

کاغذ، جعبه ها، رول های پلاستیکی، کیسه ها و غیره که یک محصول را در بر می گیرند، ارزش بسیار بیشتری نسبت به تصور مشتری دارند.

اما بسته بندی چیست، چرا اهمیت دارد، انواع و وظایف آن چیست؟

بسته بندی به معنای عمل محصور کردن یا محافظت از محصول با استفاده از یک ظرف برای کمک به توزیع، شناسایی، ذخیره سازی، تبلیغ محصول و غیره… می باشد و همچنین بسته بندی کلیه فعالیت های طراحی و تولید ظرف یک محصول را تشکیل می دهد و موارد زیر را ذر بر میگیرد:

_ شناسایی و تمایز محصول در بازار
_ حمل و نقل و توزیع محصول
_ نگهداری محصول
_ تبلیغ محصول

اهمیت بسته بندی

بسته بندی که اغلب به عنوان یک زیرمجموعه اساسی بازاریابی در نظر گرفته می شود، ابزار اصلی توزیع، ذخیره سازی و فروش را تشکیل می دهد که می تواند بخشی از خود محصول یا یک ظرف خارجی ساخته شده از مواد متنوع باشد. بسته بندی یک عنصر ضروری هم برای فروشنده و هم برای مشتری است. در حالی که فروشنده از آن به عنوان ابزاری برای توزیع، ذخیره و تبلیغ استفاده می کند. مشتری از آن به عنوان یک ابزار مهم شناسایی استفاده می کند.

اهمیت بسته بندی برای فروشنده

توزیع: بسته بندی خوب این امکان را برای فروشنده فراهم می کند تا محصول را از واحد تولیدی به نقطه فروش نهایی و سپس به مشتری منتقل کند. فروشنده از بسته بندی های مختلف برای دلایل مختلف استفاده می کند – بسته بندی حمل و نقل برای حمل و نقل محصولات و بسته بندی مصرف کننده برای کمک به مصرف کننده در مصرف محصول.

ذخیره سازی: انبارداری خطرات مربوط به فساد و ریختن محصول را به همراه دارد. بسته بندی مناسب به فروشنده کمک می کند تا محصولات را بهتر ذخیره و دسته بندی کند.

تبلیغات: بسته بندی یک عنصر حیاتی بازاریابی را تشکیل می دهد که برند برای متمایز کردن محصول با استفاده از بسته های جذاب، رنگارنگ و جذاب بصری، استفاده می کند و خریدار را در مورد عملکرد، ویژگی ها و مزایای محصول مطلع می کند.

ایمنی: بسته بندی خوب به ایمنی محصول قبل از رسیدن به مصرف کننده نهایی کمک می کند. به عنوان مثال، یک تترا پاک از فاسد شدن شیر قبل از تاریخ انقضا جلوگیری می کند.

اهمیت بسته بندی برای خریدار

شناسایی: بسته بندی و برچسب زدن به مشتریان کمک می کند تا محصول را شناسایی کرده و آن را از سایر محصولات موجود در بازار متمایز کنند.

استفاده: اغلب، بسته بندی، مانند بسته بندی خمیر دندان، که بخشی از محصول را تشکیل می دهد، به استفاده و مصرف آن کمک می کند.

ایمنی: همچنین مصرف کننده را از خطراتی که محصول به همراه دارد محافظت می کند. به عنوان مثال، بطری اسید از کاربر در برابر سوختگی اسید محافظت می کند.

انواع بسته بندی

معمولا بسته بندی بسته به کاربرد و هدف آن به سه نوع تقسیم می شود، این انواع عبارتند از:

بسته بندی اولیه 

بسته بندی اولیه که به آن بسته بندی مصرف کننده نیز گفته می شود، در تماس مستقیم با محصول است و برای شناسایی، کسب دانش محصول و کمک به مصرف محصول توسط مشتری در نظر گرفته شده است.

این بسته بندی پایه است که بر کاربرد و ظاهر تأکید دارد.

این لایه اولیه مانند کیسه پلاستیکی، جعبه مقوایی و غیره حاوی محصول نهایی است که از محصول نهایی در برابر آلودگی و دستکاری محافظت می کند و در عین حال شامل عناصر زیبایی است که محصول را متمایز می کند.

بسته بندی اولیه علاوه بر کمک به شناسایی، تمایز و مصرف، به عنوان یک ابزار تبلیغاتی برای جذب مشتریان بیشتر در محل فروش با جذاب‌تر جلوه دادن محصول عمل می‌کند.

بسته بندی ثانویه

بسته بندی ثانویه دومین لایه بسته بندی را تشکیل می دهد که مشتریان معمولاً آن را نمی بینند. کاربرد اصلی آن گروه بندی و نگه داشتن واحدهای مجزا از محصول برای تحویل مقادیر زیادی از آن محصول به محل فروش است.

این واحدهای محصول کوچکتر را در یک بسته جمع می کند و به مدیریت موجودی (گروه بندی و شناسایی) قبل از نمایش محصول به مشتری کمک می کند.

چند نمونه از بسته بندی ثانویه عبارتند از:

حلقه پلاستیکی که قوطی های نوشابه را کنار هم نگه می دارد و جعبه مقوایی حاوی چندین جعبه جداگانه غلات و غیره.
حذف بسته بندی ثانویه بر کیفیت یا ویژگی های محصول تأثیر نمی گذارد.

 

بسته بندی سوم

بسته بندی سوم که به آن بسته بندی فله یا حمل و نقل نیز گفته می شود، برای گروه بندی مقدار زیادی از یک محصول خاص برای حمل آن از نقطه A به B استفاده می شود.

هدف اصلی این بسته بندی این است که حمل و نقل بارهای سنگین یا مقادیر زیادی از یک محصول را به راحتی و ایمن آسان کند و در عین حال نگهداری و جابجایی آسان را تسهیل کند.

چند نمونه از بسته بندی های درجه سوم عبارتند از:

پالت های چوبی مورد استفاده در حمل و نقل بار

یک پالت بسته بندی شده که حاوی مقدار زیادی کالاهای بسته بندی ثانویه است.

اکوکارا
Logo
سبد خرید