باغبانی به چه معناست

باغبانی هنر یا تجارت مراقبت و پرورش باغ است که به عنوان زمینی که در آن گیاهان با نقوش زینتی رشد می کنند، درک می شود.

وقتی از باغبانی صحبت می کنیم، به سلامت و رشد گیاهان و اینکه آنها یک چرخه زندگی را در شرایط خوبی کامل می کنند فکر می کنیم.

این فعالیت تلاشی برای رام کردن طبیعت است، از ساده ترین باغ خانوادگی گرفته تا پارک های عمومی بزرگ. باغبانی تأثیرات مهمی بر چشم انداز، خاک، رودخانه ها، جو، جانوران و گیاهان دارد.

وظایف باغبانی برنامه ریزی، اجرا و نگهداری باغات است. باغبان مسئول آماده سازی مستقل و دقیق زمین، کاشت عناصر گیاهی، کار تعمیر و نگهداری است. با استفاده از تکنیک ها و وسایل دستی و مکانیکی مناسب. باغبان، به نوبه خود، باید دانش زیادی از گیاه شناسی، کشاورزی و معماری داشته باشد.

ریشه باغبانی به حدود 7000 سال پیش با کشت گیاهان برای غذا برمی گردد، اولین شواهد باغ های زینتی در مصر و بین النهرین یافت شد. در یونان، روم و دنیای غرب باغ های عظیمی وجود داشت که بیشتر آنها مفهوم مذهبی داشتند.

باغ های زیبای رنسانس برای ارضای تجملات دادگاه های اروپایی ساخته شده اند. تا قرن 19 بود که مفهوم باغی که به روی عموم باز است، با دیدگاهی برای چنین عملکردی توسعه یافت. امروزه باغبانی وارد شهرسازی در شهرها شده است.

باغبانی پیوند تنگاتنگی با محوطه سازی دارد که سعی می کند طبیعت را با خود و با دست انسان هماهنگ کند و بدون باغبانی وجود نخواهد داشت، زیرا شامل گیاهان و گل ها و سایر عوامل هماهنگ کننده است مانند بافت ها، مصالح، نقش برجسته طبیعی یا مصنوعی. عناصری مانند آب، برکه، آبشار و غیره که همه ی این ها باغداری و محوطه سازی را به هم مرتبط می کند.

باغبانی و محوطه سازی مناسب و متناسب با محیط اطراف به افزایش کیفیت زندگی مردم از نظر سلامت، رفاه اجتماعی و آسایش کمک می کند. در کوچکترین شهرها یا در بزرگترین کلان شهرها باغبانی و محوطه سازی به صورت متنوع  طبیعت قابل مشاهده است.

باغبانی می تواند در فضاهای باز یا بسته به دلایل زیبایی شناختی، به دلایل غذایی یا دلایل دیگر انجام شود. این موضوع در اواخر قرن سیزدهم شروع به شکل گرفتن کرد. متخصصان Olivier de Serres و Dézallier d’Argenville اولین نظریه پردازان این هنر بودند که باغبانی می تواند شامل پرورش و مراقبت از گیاهان، گل ها، درختان، سبزیجات و غیره باشد.

 

نکاتی برای ورود به باغبانی

برای برداشتن اولین قدم ها در دنیای باغبانی، رعایت یک سری نکات ضروری است که برای موفقیت کار ضروری خواهد بود.

1) درک نحوه عملکرد گیاهان: در نگاه اول، هنر باغبان می تواند ساده باشد با این حال، قبل از شروع، ضروری است در مورد چگونگی زندگی گیاهانی که علاقه به کاشت آنان دارید تحقیق کنید

2) نیازهای هر گیاهی: همانطور که هیچ دو انسانی شبیه هم نیستند، گیاهان نیز یکسان نیستند. بنابراین ابتدا باید بدانیم آنها چه کسانی هستند و چه نیازهایی دارند تا بدانیم آیا با موادی که در اختیار داریم (زمین، آب و هوا، فضا) می توانیم این نیازها را برآورده کنیم و زندگی سالم و شادی را برای گیاه تضمین کنیم.

3) ویژگی های باغ خود را مشخص کنید: قبل از کاشت اولین بذر خود باید در نظر داشته باشیم که هر گیاه نیازهای زیستی و محیطی خود را دارد. بنابراین، ما باید تجزیه و تحلیل جامعی از زمین خود داشته باشیم، چه زمانی و چگونه باید بذر خود را بکاریم،  برای این کار باید ویژگی های اقلیمی محیط را نیز بشناسیم تا بدانیم در فصول مختلف سال چه مراقبت هایی در این زمینه باید داشته باشیم.

4) گیاهان را با توجه به باغ خود انتخاب کنید: هنگامی که بدانیم خاک ما چگونه است باغداری بسیار راحت تر می شود،  گیاهان را نباید به خاطر زیبایی انتخاب کرد، بلکه بسته به فضا و شرایط محیطی موجود، که داریم باید انتخاب کنیم.

اکوکارا
Logo
سبد خرید