ساختمان و ساخت و ساز

ساختمان یا مسکن اساسی ترین نیاز بشر است. به ما پناه می دهد. وقتی کلمه “ساختمان” را می بینیم یا می شنویم، تصور می کنیم که یک ساختمان بلند است و دارای سقف، دیوارها، اتاق ها و غیره است. اما در یک مفهوم گسترده تر، تعریف ساختمان از نظر ساختاری بر اساس آجر، ماسه، انواع سیمان، آب، بتن، فلز و …

ساختمان چیست؟

ساختمان نوعی سازه است که با مصالحی شامل: پی، ازاره، دیوارها، کف، سقف، دودکش، لوله کشی و خدمات ساختمانی، سکوهای ثابت، ایوان، بالکن، قرنیز یا برجستگی، قسمتی از ساختمان یا هر چیز دیگری ساخته می شود. ساختمان به هر دیوار محصور شده یا در نظر گرفته شده برای محصور کردن هر زمین یا فضا و  نصب شده است ، گفته می شود. به عنوان مثال، خانه ها، کارخانه ها، مراکز خرید، بیمارستان ها و غیره.

هدف یک ساختمان ایجاد سرپناه همراه با امنیت است. اهداف دیگری مانند ساختمان‌ها به چندین نیاز جامعه عمدتاً به عنوان سرپناهی از آب و هوا، امنیت، فضای زندگی، حریم خصوصی، نگهداری وسایل، برق تامین‌شده و زندگی و کار راحت پاسخ می‌دهند.

انواع ساختمان ها

ساختمان ها ممکن است ساختمان های بنایی باربر، ساختمان های RCC یا سازه های فولادی باشند. انواع مختلفی از ساختمان ها وجود دارد. مانند:

_ منازل مسکونی،
– مدارس و دانشگاه ها،
_ بیمارستان ها،
_ کارخانه ها، کارگاه ها،
_ مساجد، کلیساها، معابد،
_ مراکز خرید و غیره

اجزای اساسی و قطعات ساختمان

اجزا یا قطعات ساختمان از مواد ضروری برای ساخت و ساز ساختمان هستند. همه ساختمان ها با اجزای یکسانی مانند پی، دیوار، کف، اتاق و سقف ساخته می شوند. ساختمان ها باید با رنگ، گچ، برق عرضه شده و یراق آلات در و پنجره، حصار کشی و سایر کارهای خارجی تزئین یا نوسازی شوند تا به درستی به پایان برسند. به همه این کارها خدمات ساختمانی می گویند.

یک ساختمان دارای سه الزام و جزء اساسی است، که شامل :

_ پایه
_ ازاره (به‌طور کلی؛ به سنگی که پیرامون ساختمان و در پای دیوار نصب می‌شود سنگ مثنی یا سنگ ازار هٔ ساختمان گفته می‌شود.(نام دیگر آن سنگ تیشه‌ است.))
_ روبنا
در زیر شرح مختصری از این قسمت های اساسی یک ساختمان آورده شده است.

پایه

فونداسیون حیاتی ترین کار ساخت و ساز ساختمان است. بار ساختمان ها به شالوده ای که استحکام ساختمان ها است بستگی دارد. این یک نوع زیرساخت است. فونداسیون ها را می توان به دو دسته پایه های کم عمق و عمیق تقسیم کرد. کلمات کم عمق و عمیق نشان دهنده عمق پی در خاک است. پی های کم عمق برای ساختمان های کوچک و سبک استفاده می شود، مانند خانه های کوچک یا متوسط، مراکز خرید کوچک و غیره … و پی های عمیق برای ساختمان های سنگین و بزرگ استفاده می شود ، مانند ساختمان های بلند، مراکز خرید بزرگ، بیمارستان ها و دانشگاه های بزرگ، و غیره… به طور کلی، پی های کم عمق را می توان در عمق 3 فوت (1 متر) و پی های عمیق در عمق 60-200 فوت (20-65 متر) ساخت.

انواع پی در ساخت و ساز ساختمان وجود دارد.

فونداسیون نواری (فنداسیون های کم عمق)
فوندینگ فونداسیون (پایه های کم عمق)
پایه پد (پایه های کم عمق)
فونداسیون گریلاژ (پایه های کم عمق)
فونداسیون رافت (پایه های کم عمق)
پایه شمع (پی های عمیق)
پایه اسکله (فنداسیون های عمیق)
پی کاسیون (پی های عمیق).

همه این پایه ها برای ساختن ستون ها، دیوارها، اتاق ها و فضاهای نشیمن کار می کنند. بسته به انواع پی، کارگران مقادیر مختلفی از مصالح ساختمانی را استفاده می کنند، به عنوان مثال، در تیرچه کاری، کارگران پی های شمع می سازند.

 

وظایف پایه ها:

توزیع بار
فراهم کردن سطح محکم و صاف
محافظت در برابر حرکت خاک
کاهش شدت بار
کاهش نشست دیفرانسیل
ایمنی در برابر لغزش و واژگونی
ایمنی در برابر تضعیف

ازاره

نظر به اینکه ساختمان همواره در برابر عوامل جوی و اقلیمی قرار دارد و می‌بایست در شرایط مختلف ثبات و پایداری خود را حفظ کند، به منظور پیشگیری از نفوذ رطوبت و نم کشیدگی دیوار در پای بنا سنگ مثنی قرار می‌دهند. از آنجاییکه دیوارها، آجر و خاک و ملات خاصیت مکندگی زیاد آب را دارند، سنگ مثنی این نقص را جبران می‌کند و مانع از رسیدن رطوبت ناشی از نزولات جوی اعم از برف و باران در کنار ساختمان و پیاده روها به عمق وارتفاع دیوار می‌شود. ازاره در برابر ورود آب باران و حشرات به داخل ساختمان مقاومت می کند. ارتفاع پایه عمومی 45، 60، 75، 90، 120 سانتی متر است.

روبنا

روبنا در بالای سطح زیرزمینی ساخته شده است. محل بین سطح زیر زمین و سطح زمین به ازاره معروف است. در این سازه دیوارها و اتاق ها ساخته شده و بارها را از قسمت فوقانی به زیرسازی منتقل می کنند. در این قسمت یک ساختمان دارای اجزای زیر است:

سازه های کف

یک عنصر مهم در ساخت و ساز ساختمان است. در پایینی ترین سطح  یک اتاق قرار دارد. کف ها را می توان به روش های مختلفی تزئین کرد. 

سازه های سقف

در سطح بالایی یک اتاق قرار دارد. بسته به آب و هوا، سقف ها می توانند دسته های مختلفی مانند سقف آبی، سقف سرد، سقف طوقی، سقف پارچه ای، سقف خانگی، سیمان فیبر، سقف مسطح، بام سبز، سقف شیبدار، سقف تک شیب، سقف صدفی، سقف فلزی، کاشی سقف، سقف اسکیلیون و… بیشتر اوقات در ساخت و سازهای ساختمانی از سقف های مسطح و سقف های الیاف سیمان استفاده می شود.

درب و پنجره

درها یک پیوند ارتباطی بین اتاق ها ایجاد می کنند و امکان حرکت آزادانه از اتاق به اتاق را فراهم می کنند درها و پنجره ها روشنایی، عایقی بودن در برابر صدای مکان های بیرونی و تهویه را فراهم می کنند. بدون شک هر دو امنیت و حریم خصوصی را تامین می کنند. ساختمان های مختلف دارای اندازه های متفاوتی از درها هستند. به عنوان مثال: درب های مناطق مسکونی با درب های ساختمان های صنعتی کاملا متفاوت است. انواع مختلفی از درها وجود دارد که مهندسین و معماری از آنها در ساخت و ساز ساختمان استفاده می کنند.

مواد قابل استفاده برای درب ها می تواند در چوبی، درب فلزی و درب UPVC باشد

با توجه به مکانیسم و ​​استفاده دربه میتوانند شامل در کشوییی ،درب کامپوزیت، درب چرخان، درب گردان و درب تاشو باشد.

همچنین انواع مختلفی از پنجره ها وجود دارد مانند:

محوری، دابل آویزان، کشویی، بدنه، ارسی، لوور شده، فلز،خلیج، پنجره گوشه، پنجره، خوابگاهی، پنجره شیروانی، فانوس، نورگیر

 

دیوارها و ستون ها

دیوارها بلوک های ساختمانی از آجر یا سنگ هستند. آنها فضای ساختمان را به دال های فضای پشتیبانی مختلف به تیرها و اتاق های مختلف تقسیم می کنند. آنها بارهای وارده بر آنها را از تیرها و دال ها به فونداسیون با خیال راحت منتقل می کنند. آنها حریم خصوصی و محافظت در برابر گرما، سرما، باران، سر و صدا، باد گرد و غبار را فراهم می کنند. دیوارها می توانند دیوارهای آجری و دیوارهای سنگ تراشی باشند.

ستون ها اعضای عمودی هستند که در امتداد آن تیرها و دال / سقف نگه داشته می شوند. شکل ستون ها می تواند مربع، مستطیل و دایره باشد.

اتمام ساختمان کار می کند

ظاهر نهایی یک ساختمان به چنین کارهایی بستگی دارد. مانند:

گچ کاری و اشاره
راه اندازی آشپزخانه
نقاشی دیوارها
تجهیز درهای چوبی و چوب کاری
روغن کاری و نقاشی گریل کاری و فلزکاری.
موقعیت یابی و نگهداری آسانسور و پله ها

خدمات ساختمان
خدمات ساختمانی دیگری نیز پس از ساخت وجود دارد که جزء اجزای ساخت ساختمان نیز محسوب می شود. مانند آبرسانی، برق رسانی، زهکشی و سرویس بهداشتی، خدمات کمد و کمدهای داخلی.

اکوکارا
Logo
سبد خرید